Magyar Számviteli Szakemberek Egyesülete

47/2023 Könyvesbolti utalványok elszámolása

Számviteli szempontból az idegen többcélú utalványok beszerzése (vásárlása) esetében sem történik sem termékértékesítés.

A megvásárolt utalványokért fizetett ellenértéket követelésként kell elszámolni.

A megvásárolt utalvány elszámolása a vevőnél, a fizetett összegben, számla alapján:

T 36. Egyéb követelések

T 466. Előzetesen felszámított általános forgalmi adó

K 38. Pénzeszközök

[Ha a beszerzéshez kapcsolódóan kezelési költséget kell fizetni, kapcsolódó tétel a kezelési költség elszámolása:

T 52. Igénybe vett szolgáltatások elszámolása

K 38. Pénzeszközök.]

Ez a követelés akkor szűnik meg, amikor a Líra utalvány a kibocsátó Líránál visszaváltásra kerül, vagy tovább értékesíti magánszemélynek vagy más vállalkozásnak.

Amennyiben a vállalkozásnál az eladott könyveket Líra utalvánnyal fizetik ki, akkor az eladáskor el kell számolni az árbevételt, csak a vevő helyett az utalványkibocsátóval szemben lesz követelése a vállalkozásnak.